Konrad24pl Konrad24pl
580
BLOG

NIC O NAS BEZ NAS - zasady polskiej polityki zagranicznej

Konrad24pl Konrad24pl Polityka Obserwuj notkę 4

Na poniedziałkowej konferencji poświęconej założeniom polskiej polityki zagranicznej z udziałem ekspertów zaproszonych przez nominowanego przez PiS kandydata na premiera rządu technicznego - prof. Glińskiego, pojawił się jegomość z wąsem godnym pruskiego żandarma z przełomu XIX i XX w. Moja początkowa ostrożność wynikająca z dość groteskowego emploi eksperta i równie niespotykanego nazwiska przerodziła się w respekt po wysłuchaniu tego, co miał do zakomunikowania. 

Oszczędna w formie i precyzyjna do bólu wizja siedmiu zasad, którymi w swojej polityce zagranicznej powinna się kierować Polska, wzbudziła mój głęboki szacunek do nowej postaci na polskim politycznym firmamencie, która mam nadzieję, prędko z niej nie zniknie.

Dr Przemysław Żurawski vel Grajewski - bo o nim mowa - jawi się na tle eksploatowanych przez środki masowego przekazu pożal się Boże ekspertów od strategii „brzydkiej panny bez posagu”, jako profesjonalista z prawdziwego zdarzenia. Spokojnym zrozumiałym dla każdego językiem jest w stanie w kilku zdaniach przedstawić racjonalne założenia elementów Polskiej polityki zagranicznej, którą trudno zakwalifikować jako megalomanię, czy kapitulanctwo i która śmiało może być zakwalifikowana jako „polska Realpolitik”.

Zestaw zasad Żurawskiego vel Grajewskiego obejmuje w kolejności:

  1. Zasadę podmiotowości – „nic o nas bez nas” – Polska nie może uczestniczyć ani wspierać (w tym finansowo) żadnych systemów instytucji, czy struktur, w ramach których podejmowane byłyby decyzje na temat żywotnych dla Polski interesów bez jej udziału.
  2. Zasadę odrzucenia uczestnictwa w tzw. „koncercie mocarstw” (porozumienia najsilniejszych państw kosztem mniejszych i słabszych)– udział w którym prowadziłby do izolacji Polski od partnerów z regionu i osłabienia pozycji międzynarodowej Polski.
  3. Zasadę solidarności regionalnej –  maksymalizująca znaczenie potencjału politycznego Polski pozwalającego jej jako jedynemu państwu wśród pozostałych nowych członków UE ponosić ciężary w interesie pozostałych państw regionu.  Realizacja tej zasady powinna polegać polegającej na stałym udzielaniu wsparcia partnerom z regionu wymagającym takiego wsparcia nawet w przypadku jeżeli musielibyśmy ponieść koszty takiego wsparcia.
  4. Zasadę nieuznawania jakichkolwiek stref wpływów państw trzecich w „polu bezpieczeństwa Polski” rozciągającym się poza jej granicami w obszarze szeroko rozumianej Europie Środkowej od Finlandii aż po Gruzję. Każdy naród i państwo w tej strefie przeciwdziałające powstaniu strefy wyłącznych interesów państw trzecich powinny móc liczyć na solidarność i poparcie Polski.
  5. Zasadę wzajemności oznaczająca uznanie Polski dla praw innych państw do wglądu w sprawy polskie jedynie w stopniu, w którym te państwa uznają prawo Polski do analogicznego wglądu w swoje własne sprawy. Zasada ta obejmuje również kwestię wymiany usług politycznych oraz powstrzymywania się od pomocy państwom prowadzącym politykę szkodzącą polskim interesom.
  6. Zasadę maksymalizacji kosztów ignorowania interesów Polski poprzez wykorzystanie posiadanych narzędzi i instrumentów w tym w ramach Unii Europejskiej.
  7. Zasadę odpersonalizowania celów polskiej polityki zagranicznej polegająca na zaniechaniu traktowania jako celu Polskiej polityki objęcia eksponowanego stanowiska w międzynarodowych strukturach tego, czy innego polskiego polityka. W celu uniknięcia konfliktu interesów powinny zostać opracowane normy prawa, wzbraniające przez odpowiedni okres karencji po zakończeniu urzędowania w charakterze funkcjonariusza państwa polskiego (zarówno z nominacji, jak i z wyboru) rozpoczęcia pracy w instytucjach międzynarodowych.

Stosowanie tych zasad powinno zdaniem autora pozwolić na przywrócenie powagi w publicznej debacie na temat polityki zagranicznej oraz ułatwienie obywatelom oceny jakości polityki prowadzonej przez partie rządzące.

Całość wystąpienia dr Żurawskiego-Grajewskiego tutaj:

Mnie pan doktor pozostawił swoim wystąpieniem w takim niedosycie, że udałem się natychmiast do księgarni w poszukiwaniu jego książek wydanych przez Ośrodek Myśli Politycznej w celu zapoznania się z innymi - mam nadzieję równie trafnymi - spostrzeżeniami autora na temat wyzwań dla Polski w dziedzinie polityki międzynarodowej.

 

 

Przemysław Żurawski vel Grajewski ur. 1963, adiunkt na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego, członek Instytutu Europejskiego w Łodzi, pracownik badawczy Centrum Europejskiego Natolin. W roku 1992 pracownik Biura Ministra Obrony Narodowej ds. Planowania Polityki Obronnej, a w latach 1995-1996 Biura Pełnomocnika Rządu ds. Integracji Europejskiej i Pomocy Zagranicznej. W latach 2005-2006 ekspert frakcji EPL-ED (chadecji) w Parlamencie Europejskim w Brukseli, odpowiedzialny za monitorowanie polityki wschodniej UE (Białoruś, Ukraina, Rosja, Mołdawia). Od 2006 wykładowca (visiting professor) białoruskiego Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego na emigracji w Wilnie. W latach 2007-2008 stały komentator kontraktowy TVP Info w zakresie wydarzeń międzynarodowych. Od 2008 r. wykładowca-współpracownik KSAP.

 

Konrad24pl
O mnie Konrad24pl

Zadziwiony rzeczywistością

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka